Mino Bilgisayar

ORTALIK KOLPACIDAN GEÇİLMİYOR


Bu makale 2017-05-02 17:08:58 eklenmiş ve 222 kez görüntülenmiştir.
AHMET DOĞUŞLU

 

Kolpa, argoda ve gençler arasında kullanımına sıkça rastlayabileceğiniz "sahtekar, işe yaramaz,yalancı,düzenbaz ve işi gücü hile olan " anlamlarına gelen bir sözcük.

Peki neden ortalıkta bu kadar kolpacı var?

Çünkü kolpa yapmak artık bir tarz olmuş;İşveren kolpacı,arkadaşlıklar kolpa,ticaret kolpa üzerine dönüyor,günümüz sevgileri zaten kolpanın en yüce örneği.

Çalışana soruyorsunuz;patronunun kolpa yaptığını,piyasadan ödeme alamadığını,emeğinin karşılığını en kısa zamanda vereceğini,cebinde beş kuruş parası olmadığını söylüyor. Ama aynı patronun sosyal medya hesaplarında şöyle bir geziniyorsunuz akşam içki sofralarında kadın arkadaşlarla çekilmiş herkesin kafasının güzel olduğu ve eğlencenin tavan yaptığı resimlerden geçilmiyor.

Kolpacı patron; inan bana bu hayatta madalyon’un bir de öbür tarafı var. Emeğini çaldığın o çalışan evine ekmek alamaz senin yüzünden elektriği suyu kesilir ve borç batağında yüzerken sen vur patlasın çal oynasın bir hayat yaşarsan ilahi adalet yakanı bırakmaz. Arif olmadığını bildiğimizden bunu anlaman da bizleri şaşıtır zaten.

Arkadaşlıklar kolpa üzerine. Bir arkadaşınızın canı sıkılmış konuşmaya ihtiyacı var ve sizi insan yerine koyup aramış.Yaaa canım çok sıkıldı ne olur buluşup bi kahve içelim anlatacaklarım var gibisinden çaresiz bir ses tonu ile sizi aradı. Şimdi akşam akşam dert mi dinleyeceksiniz? Zaten sizin derdiniz size yetiyor bir de üstüne üstlük sevdiğiniz dizi ya da yarışma programı var televizyonda amaaaannnnn nerden aradı bu şimdi. Keşke telefonu kapatsaydınız değil mi?

Yok yok sizi insan yerine koyanda kabahat zaten. Arkadaşlık ettiğiniz kişi size değer vermiş belki kimseyle paylaşamayacağı konuları size anlatmak istemiş siz de bir program sevdanız yüzünden hemen kolpaları devreye sokuyorsunuz. “ Yaaa kanka valla şehir dışındayım, misafirim var,ailece yemekteyiz şimdi”. Delikanlı olsana. Yok be arkadaş ben seninle bu saatte görüşemem desene. Tv. de sevdiğim dizi var gelemem şimdi desene. Bak o zaman o arkadaşın ya da arkadaşın olduğunu iddia ettiğin kişi bir daha seni arayıp soruyor mu. Olur da başın sıkışırsa sakın o insana dönüş yapayım deme aynı son seni de bekliyor olacak çünkü bilesin

Ticaret kolpadan geçilmez oldu. Ticaretle uğraşıyorsunuz. İşniz mal alıp satmak aldığınız fiyat üzerine kar koyarak tüketiciye sunmak ve bununla da masraflardan sonra elinizde kalanla kar eldip hayatınızı idame ettirmek. Maksat çorba kaynasın. Fakat ne mümkün,Toptancıdan malı alırken dakika bir gol bir.Ticarete kolpa bulaştı bile. Abi valla gelişi bana şu kadar.inan kar etmeden satıyorum.Yaa arkadaş zaten %100 kar marjın var bi 25 kuruş indirim yapsan ne olur.Yok domuzdan ne kıl koparırsam kardır mantığı devrede.Hadi aldınız malı getirip dükkanınızda sergilediniz.Müşteri gelip fiyat soruyor.vergisiydi stopajıydı elektriği personeli telefonu kirası derken size makul ve mantıklı gelen ve piyasanın çok üzerinde olmayan bir rakam söylediniz müşterinize. Sıkı durun ikinci gol geliyor. Olurmu yaaa naaptın şurda şu kadar fiyata veriyorlar. İmkanı yok o fiyata olmasının çünkü piyasası belli malın.Müşteri de başladı kolpalara. Hadi dediniz kar etmeyeyim benden gitsin bu sefer de paketlediniz ürünü sattınız müşteriye akşam eve giderken kolpalardan dolayı kazanamamış olmanın verdiği inanılmaz bir rehavet cökecektir üzerinize.Çünkü aynı filmin tekrarı ertesi gün de sahnelenecek.

Günümüz sevgileri. Dedik ya sevgilerin en yüce örneği.

 Bırakın öyle dağı delmeleri çöllere düşmeleri falan mutfaktan bir bardak su getireni bulursanız hemen evlenin yazmıştı bilge bir Türk. Haksız da sayılmazdı hani. Herkes bir tavır bir trip bir kapris pesinde.Kolpa,sevdalara da bulaşmış yani.Taraflar işi görülene kadar mutlu. Ağzını yaya yaya konuşan kızlar tek derdi belden aşağısının mutlu olmasını isteyen tiki ağabeylerle dolu etrafımız. Aşkoooommmmm “Valentino” da bi çanta gördüm onu bana alalımmııııı? Alalım bebeğim alalım da bu gece bendemiyiz sen onu söyle.

Abla çanta alınmazsa mutsuz, ağabey bu gece eve gidilmezse mutsuz. Şahışlar çıkarlarına ulaşmak için yine kolpaya sarılıyorlar.

Bak bu geceyi bende geçirelim sabah kahvaltıyı dışarıda yapar o beğendiğin çantayı da alırız sana ne dersin? Hayııırrr olmaz önce çantayı alalım sonra gideriz. Buram buram çıkar ilişkisi kokmadı mı ortalık üstelik hafif kızarmış kolpa sosu ile birlikte. Çocuk halı saha da maça gidecek kız arkadaşına kolpa yapma peşinde. Kız,arkadaşları ile buluşacak,sevgilisine kolpa yapmanın derdinde.

Arkadaşlar ne oluyoruz? Nereye gidiyoruz? Neden bunca yalan ve nereye kadar bu kandırdım oyunu? Sürekli yalan söyleyen bir toplum haline gelmişiz ve bunu kendimize bile itiraf edemiyoruz. Biraz dürüst olmak bu kadar zor olamaz.Yalan söyleyen anca kendini kandırır başka bir şey değil.

İş veren çalışanına karşı dürüst olsa, arkadaşlıklar dürüstlük temeli üzerine kurulsa,Ticarete çok zor ama hile hurda bulaşmasa,seven sevdiğini söylediği kişiyi çıkarları doğrultusunda değil de yüreğine temas ettiği için sevse dünya çok mu çekilmez bir yer olur sizce?

Benden söylemesi bunca kolpa’nın sonu sizin de aynı kolpanın içine düşmenizi sağlar.

Size de para ödenmez; siz de alışverişlerinizde kolpa gömleğini giyersiniz.İşin sevgi boyutu bumu.bu kafa ile anca sokakta kedi seversiniz.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları

GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
EKONOMİ
© Copyright 2017 Fısıltı Medya Haber. Tüm hakları saklıdır.DHA Abonesidir