Mino Bilgisayar

İyi Bir Radyucu ve sunucu Olmak için ???

Ramazan'la Gönülköprüsü
Bu makale 2016-10-16 07:31:58 eklenmiş ve 6279 kez görüntülenmiştir.
ramazan bulut

Ağzınızdan çıkan cümleler sizin kapasitenizin yansımasıdır. Eğer boş bir beyse sahipseniz boş cümlelerle insanlara hitap edersiniz ve dikkate alınmazsınız. Ama dolu cümleler kötü bir ses olsa dahi insanları etkiler. İşte bunun için spiker ya da sunucu olmak isteyenlerin kesinlikle çok okuması lazım. Sadece kitap değil, hayatı okuması lazım. İnsanları okuması tanıması lazım. Her konuda az da olsa bilgisi olması lazım. Kültürlü olmalı.


Herkes sunucu olabilir mi?
Olabilir de olamaz da. Nasıl olur hem olur hem olmaz diyeceksin. Olabilir çünkü iyi bir sesiniz varsa, biraz çene yapabiliyorsanız sunucu olmanız işten bile değil. Görseliniz de iyiyse sahnelerin kapısı size sonuna kadar açıktır. Olamaz kısmına gelirsek eğer; ağzı her laf yapan, sesi her güzel olan ya da görseli her iyi olan bu işi yapamaz. Öncelikle bu üçünün bir araya gelmesi lazım. Daha da önemlisi içinizin dolu olması lazım. Yani; ağzınızdan çıkan cümleler sizin kapasitenizin yansımasıdır. Eğer boş bir beyse sahipseniz boş cümlelerle insanlara hitap edersiniz  dikkate alınmazsınız. Ama dolu cümlelerle kötü bir ses tonunuzda olsa dahi insanları etkilersiniz. İşte bunun için spiker ya da sunucu olmak isteyenlerin kesinlikle çok okuması lazım. Sadece kitap değil, hayatı okuması lazım. İnsanları okuması tanıması lazım. Her konuda az da bilgisi olmalı. Kültürlü olması lazım. 
 
İyi bir sunucu nasıl olunur? 

Çırak olmadan usta olunmaz. Günümüzün en büyük sorunu bu bence. Ustanın yanında pişen insanla tepeden inen insanın farkı her yerde hemen anlaşılır. 

İyi bir sunucunun özellikleri nelerdir? 

İyi bir sunucuda öncelikle güzel, etkileyici bir ses aranır. Daha da önemlisi kuralına uygun bir Türkçe… Maalesef günümüzde radyocuların bir çoğu tepeden inme radyocu olduğu için dilimizin inceliklerine bilmiyor. Bu da açıkçası can yakıyor. 

Sunucu dediğin spiker gibi değildir. Metne bağlı kalmaksızın konuşabilendir . İşte bu yüzden yukarıda da dediğim gibi sunucu içi dolu insan olmalı. Teneke gibi dank dank ses çıkartmaz. Tong tong diye ses çıkartır. 

Ses dedik, Türkçe dedik ama ya genel kültür? Sunucu olmak isteyen kişi kesinlikle dolu olmalı. 
Spikerlikte durum biraz farklı. Spiker önüne gelen metni okur. İyi bir ses ve Türkçenin güzel kullanımı kafi gibi geliyor bana. Bu noktada hizmet veren kurslar var. İşlerinde de son derece iyiler.  Benim bildiğim 3 ya da 4 tane işini ehliyle yapan kurum var. Yakın zamana kadar kafalarına göre bir müfredatla yol alan bu kurumlar şimdi Milli Eğitim Bakanlığı kontrolünde ilerliyor. Düzene girmiş durumda. Herkes başvurabiliyor. Alanlara ayrılmış, ona göre de eğitim programları düzenlenmiş. Tabi burada sesine güvenen kişiye de iş düşüyor. Ne yapmak istediğini bilmek çok önemli. Sunucu, spiker, seslendirme, dublaj vesaire…
 
İyi bir sunucunun dış görünüşü nasıl olmalıdır? 

Sunucu eğer ekrana ya da sahneye çıkacaksa görsel çok önemli. 
Bir haber spikeri ekranda anahaber bültenini sunarken kravatı sağa kaymış ise. Ertesi gün magazin basınında o kravat haber olur. Çünkü okur sunulan habere değil kravata dikkat kesilmiş ve haberi değil kıravatı incelemiş olur.
 Yani anlayacağınız dış görünüş çok çok önemli. En az ses kadar en az Türkçeyi iyi kullanmak kadar. 
 
Spikerlik ve sunuculuk mesleğinde konuşma nasıl olmalıdır? 

Akıcı bir Türkçeyi kadife gibi bir sesle ve dolu cümlelerle dinlemek herkese keyif verir. Korhan Abay, Cenk Koray,Halit Kıvanç benim duayenlerimdir. İnternet ortamında zaman zaman sırf işime motive olmak için onları dinlerim. İşte onlar gerçek sunucular. 
son olarak sunucu olmak isteyen arkadaşlarıma şunu söylemek isterim
Sunucu olmak isteyen arkadaşlarıma öncelikli tavsiyem çırak olmadan usta olma yoluna gitmesinler. Ustalardan öğrenilecek o kadar çok şey var ki… Pişmeden yenmiyor bizim iş. Tadını bulmuyor. Başlangıçlar zordur, ama o zorluklardır mayayı tutturan. Maya bir tutarsa yürür gidersiniz. ve son olarak ustanızı hiç bir zaman unutmamanız gerekmektedir aynen bu şekilde Bana bu mesleği öğreten ve bu meslekte ilerlememi sağlayan çok değerli insan Polat LABARA Huzurlarınızda teşekkür ederim.


 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları

GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
EKONOMİ
© Copyright 2017 Fısıltı Medya Haber. Tüm hakları saklıdır.DHA Abonesidir