TİKA'nın Cezayir'deki statü protokolü imzalandı
Mino Bilgisayar

TİKA'nın Cezayir'deki statü protokolü imzalandı

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nın, ülkesinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) statüsü protokolünü imzaladığı bildirildi. -
Bu haber 2017-04-21 14:30:08 eklenmiş ve 25 kez görüntülenmiştir.

CEZAYİR

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'nın, ülkesinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) statüsü protokolünü imzaladığı bildirildi.

Cezayir resmi haber ajansı APS'nin cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya dayandırdığı habere göre, Buteflika, Türkiye ve Cezayir arasında 2015'te imzalanan Cezayir'de TİKA'nın statüsü protokolünü onayladı.

Cumhurbaşkanı onayının, anlaşmanın yürürlüğe girmesinden önceki son aşama ve ülkede resmi geçerlilik kazanması anlamına geldiği ifade ediliyor.

Türkiye ve Cezayir arasında 18 Ağustos 2015'te imzalanan Cezayir'de TİKA'nın statüsü protokolünde, Cezayir'deki işbirliği projelerinin yönetilmesi için TİKA'nın faaliyet alanları ve yükümlülükleri, çalışanların haklarına ilişkin bilgi verilirken, TİKA'nın faaliyet alanlarında bilgi ve tecrübe değişimi, teknoloji transferi yapılacağı, Cezayir kurumlarının kapasitelerinin sağlamlaştırılacağı, iki ülke arasında özel mali anlaşma gerektiren her işbirliği projesi için Karma Yönlendirme Komisyonu kurulacağı belirtilmişti.

TİKA'nın ayrıca ülkede, kırsal ve kentsel kalkınma, su, orman ve jeolojik kaynakların değerlendirilmesi, Cezayir kültürel mirasının korunması, eğitim ve bilimsel araştırmalar, yerel kamu hizmetlerinin yönetimi ve yerel otoritelerin kapasitelerinin geliştirilmesine katkıda bulunacağı kaydedilmişti.

TİKA'nın Cezayir'deki faaliyetleri kapsamında, başkentte Osmanlı dönemine ait Keçiova Camisi'nin restorasyon çalışmaları devam ederken, ayrıca TİKA ile Oran Valiliği arasında kentte Osmanlı dönemine ait tarihi eserlerin restore edilmesi amacıyla geçen cuma işbirliği anlaşması imzalanmıştı. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer DÜNYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları

GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
EKONOMİ
© Copyright 2017 Fısıltı Medya Haber. Tüm hakları saklıdır.DHA Abonesidir